English

Porady i informacje

 

Jak czytać skład kosmetyku

Kupując artykuły żywnościowe zapewne niejednokrotnie zwracasz uwagę na ich skład, wszyscy mamy świadomość jak ważne jest to czym się odżywiamy. Podobnie powinniśmy traktować kosmetyki – nie jest obojętnym dla naszego zdrowia i urody czym traktujemy ten ważny organ naszego ciała jakim jest skóra.
Dlatego też warto sobie czasem zadać odrobinę trudu i prześledzić skład interesujących nas kosmetyków.
Zgodnie z prawem unijnym, na każdym opakowaniu kosmetyku dopuszczonym do obrotu handlowego, skład musi być wyszczególniony w standardzie INCI ( International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetycznych).
W systemie tym składniki kosmetyków mają angielskie lub łacińskie nazwy i wymieniane są w kolejności od tego, który został użyty w największej ilości do tego, którego zastosowano najmniej. Potem można wpisać interesujący nas składnik w wyszukiwarkę internetową ...

Czy wiesz, że...

W handlu spotykamy najczęściej dwa gatunki soli z Morza Martwego. Najwartościowsza jest sól magnezowo-potasowa, tzw. karnalitowa, zawierająca w sobie prawdziwe bogactwo makro i mikroelementów. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ w kontakcie ze skórą pozostawia na niej charakterystyczny tylko dla oryginalnej soli z Morza Martwego oleisty, „tłusty” ślad.

Drugim gatunkiem soli z Morza Martwego jest sól tzw. „nieczyszczona” , jej skład jest niemal taki sam jak zwykłej soli kuchennej, zatem właściwości kosmetyczne są również porównywalne ze zwykłą solą, z jaką spotykamy się na co dzień.

Jak stosować sól i błoto

Sól, błoto z Morza Martwego stosuje się przede wszystkim do pielęgnacji skóry, poprawy jej kondycji, złagodzenia trapiących ją problemów w formie kąpieli solankowych, nacierań, masażu, peelingu, okładów i maseczek błotnych, kompresów solnych, pielęgnacyjnych roztworów kosmetycznych i innych. Zastosowań jest bardzo wiele, zaś efektydobroczynnego działanie minerałów z Morza Martwego na skórę człowieka są znane od tysięcy lat.Zapraszamy do lektury wierząc, że sole, błoto i woda z Morza Martwego staną się wykorzystywanym na co dzień źródłem zdrowia i urody dla Państwa oraz Waszych bliskich!

W trosce o najwyższą jakość oferowanych produktów, dzięki ścisłej współpracy z naszym dostawcą kontrolujemy cały cykl produkcji i dostawy soli i błota z Morza Martwego do Klienta - począwszy od wydobycia, surowca poprzez proces pakowania, transportu morskiego oraz składowania. Dzięki temu otrzymują Państwo 100% gwarancji, iż oferowane przez naszą firmę surowce i produkty z Morza Martwego faktycznie reprezentują najwyższą jakość.. Oprócz gwarancji najwyższej jakości oferujemy także najbardziej konkurencyjne ceny na rynku. Wszystkie nasze produkty są objęte rygorystycznym programem kontroli jakości, co oznacza, że przechodzą one szczegółowe badania składu chemicznego, badania mikrobiologiczne oraz testy dermatologiczne.

Nie wystarczy jednak wyśmienita jakość produktów, jeśli idąca w ślad za nimi informacja będzie niedoskonała lub nierzetelna. Dbamy więc też i o to, aby prezentując Państwu nasze produkty zapewniać im opis zgodny z rzeczywistością, w oparciu o naszą najlepszą wiedzę i najnowsze badania naukowe.

NASZA RADA: Należy unikać zakupu soli, błota i wody z Morza Martwego nie posiadających badań i testów wykonanych w wiarygodnych instytucjach i laboratoriach. Jak wynika z badań naukowych - w czasie kąpieli solankowych, stosowania kompresów solnych oraz okładów błotnych - niektóre pierwiastki są wchłaniane przez pory skóry do krwi. Stosowanie produktów niskiej jakości lub niewiadomego pochodzenia może powodować wchłanianie do organizmu szkodliwych substancji!
PAMIĘTAJ: sól, błoto i woda z Morza Martwego to preparaty o bardzo silnym działaniu, w związku z czym między innymi od ich jakości zależy bezpieczeństwo ich stosowania!

SÓL KARNALITOWA Z MORZA MARTWEGO wysoko zmineralizowana sól magnezowo-potasowa

Nazwa wg międzynarodowych standardów INCI: Maris Sal

Specjalna rekomendacja dla tego produktu: kąpiele solankowe wspomagające terapie łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, grzybic, ukierunkowane na oczyszczenie porów skóry, likwidację problemu trądzików i wyprysków skórnych, ogólną poprawę kondycji skóry.

UWAGA! W nowoczesnych klinikach sól karnalitową stosuje się do walki z nerwicami i depresjami (udowodniono wchłanianie się jonów magnezu przez skórę w trakcie kąpieli, zaś niedobory magnezu mogą stanowić jedną z przyczyn depresji i nerwic). Kąpiele solankowe w soli karnalitowej zaleca się także osobom przepracowanym i przemęczonym.

SZCZEGÓLNA REKOMENDACJA: SKÓRA TŁUSTA I MIESZANA ZE SKŁONNOŚCIĄ DO PRZETŁUSZCZANIA SIĘ, ZE ZMIANAMI TRĄDZIKOWYMI, WYPRYSKAMI I TENDENCJĄ DO ZATYKANIA SIĘ PORÓW SKÓRY

OPIS PRODUKTU:

Najpopularniejszym gatunkiem soli z Morza Martwego, znanym ze swojego niezwykłego, dobroczynnego działania na skórę człowieka, jest tzw. sól kar- nalitowa, zwana też solą magnezowo- potasową (93-97%KCl.MgCL2.6H2O, 3-7% NaCI). Zgodnie z prowadzonymi na świecie badaniami i eksperymentami istnie¬je wiele dowodów na to, że czysta sól karnalitowa z Morza Martwego może skutecznie wspomagać terapie łuszczycy, grzybic, różnego rodzaju zmian zapaleniowych skóry (m.in. atopowego zapalenia skóry) a także skutecznie walczyć z trądzikiem i wypryskami skórnymi (polecana do walki z uporczywym trądzikiem młodzieńczym). Sól karnalitową z Morza Martwego stosuje się również w stanach depresyjnych i schorzeniach nerwicowych (kąpiele solankowe). Dominującymi składnikami soli karnalitowej są: magnez, potas i wapń. Ponadto w mniejszych ilościach obecne są też sód, chrom, cynk, mangan, miedź, żelazo i inne. Niezwykle oryginalne połączenie tych pierwiastków w kryształkach soli karnalitowej i ich unikalne oddziaływanie na skórę człowieka powoduje, że jest to najbardziej ceniona sól występująca w Morzu Martwym. Sól karnalitowa z Morza Martwego jest zupełnie odrębnym gatunkiem soli od znanej nam powszechnie soli kuchennej. Karnalit jest to uwodniony podwójny chlorek potasu i magnezu o wzorze KCl - MgCl2 - 6H2O. Sól ta nawet długi czas po wydobyciu z Morza Martwego - może sprawiać wrażenie lekko wilgotnej, czasem nawet oleistej. Jest to zjawisko jak najbardziej Karnalit po jakimś czasie, szczególnie w warunkach domowych, może przeschnąć i utracić tę "swoistą wilgotność'; nie utraci jednak cennych właściwości kosmetycznych, ze względu na które jest stosowany. Nawet przesuszony karnalit, po ściśnięciu w dłoni powinien pozostawić uczucie tłustej skóry. Takie wrażenie (oleistości) powoduje duża zawartość magnezu w soli. W Jordanii i Izraelu, ze względu na tę charakterystyczną cechę, sól karnalitową nazywa się potocznie: Semi Dry Salt, czyli "solą półsuchą".

GŁÓWNE ZASTOSOWANIA:

 • Codzienna pielęgnacja skóry Likwidacja trądzików i wyprysków Profilaktyka trądzików (przemywanie roztworem, kąpiele, peeling)
 • Grzybice (kąpiele, kompresy solne)
 • Problemy stóp - nadmierne pocenie Problemy stóp - pękanie skóry pięt (kąpiele stóp)
 • Łuszczyca (kąpiele, kompresy solne)
 • Atopowe zapalenie skóry (kąpiele, kompresy solne, peelingi)
 • Reumatyzm (kąpiele, gorące kompresy solne)
 • Fibromylagia / bóle mięśni (kąpiele, kompresy solne)
 • Rehabilitacja pourazowa Nerwice, (kompresy solne, kąpiele)
 • Stres, przemęczenie (kąpiele całkowite)

NIE WSKAZANE JEST STOSOWANIE KĄPIELI SOLANKOWYCH W PRZYPADKU: choroby w okresie zaostrzenia i stanie ostrym choroby naczyń wieńcowych nadczynności tarczycy świeżo przebytego zawału mięśnia sercowego niewydolności krążenia czynnej gruźlicy ciąży świeżych stanóq pooperacyjnych owrzodzenia żylakowatego krwawienia i skłonności do krwawień niewydolności sercowo- naczyniowej nadciśnienia 3-go stopnia nowotworów

JAK STOSOWAĆ?

1. KĄPIELE SOLANKOWE

Solankę do kąpieli przygotowuje się przez dodanie do wody wysoko zmineralizowanej soli karnalitowej z Morza Martwego w takiej ilości, aby otrzymać pożądane stężenie procentowe soli w wodzie. Kąpiele solankowe, w zależności od stężenia soli, możemy podzielić na 2 kategorie:
6 kąpiele solankowe słabe o znacze¬niu kosmetycznym i odprężającym, stężenie 0,1%- 1% 6 kąpiele solankowe silne wspo¬magające terapie, stężenie 1%-6%

DOBÓR WŁAŚCIWEGO STĘŻENIA SOLI DO KĄPIELI

Nie będziemy szczegółowiej omawiać stężeń soli potrzebnych dla przygotowania kąpieli kosmetyczno-odprężających, po¬nieważ jest to sprawa dość in¬dywidualna. Stężenia dla kąpieli odprężających możemy traktować dość dowolnie, w zależności od indywidualnych preferencji i upodobań. Przyjmuje się, że kąpiele kosmetyczno-odprężające bazują na 0,1% - 1% roztworze soli. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby ze względu na indywidualne pre¬ferencje i upodobania stosować silniejsze roztwory - 2%, 3%. Kąpiele w roztworach silniejszych mogą stanowić doskonałą profilaktykę różnego rodzaju schorzeń skórny (grzybic i innych). Tak jak w kąpielach kosmetyczno-odprężających panuje dość duża dowolność w dobiera¬niu stężeń, tak w kąpielach mających na celu wspomaganie terapii - stężenia nie powinny być mniejsze niż 1%.

W terapiach chorób skóry specjaliści od balneoterapii rekomendują roztwory 1% - 3% w kąpielach całego ciała oraz stężenia nawet do 6% w kąpielach częściowych, a więc dotyczących wybranych fragmentów ciała (stopy, ręce, dłonie). Decydując się na kuracje solankowe w formie kąpieli całego ciała musimy mieć na uwadze fakt, że większość kuracji (np. kuracja przeciwłuszczycowa) musi trwać minimum kilka tygodni. W tym czasie kąpiele powinno się przyjmować 4-5 razy w tygod¬niu, przy czym stężenie soli w kąpieli musi wynosić nawet do 3%.
Pamiętając, że roztwór soli przy kuracjach solankowych jest bardzo ważny, należy wziąć pod uwagę także rozwiązanie polegające na stosowaniu kąpieli częściowych, czyli wybranych części ciała (np. stóp lub rąk). Solankę przygotowaną w miseczce możemy użyć ponownie jeszcze kilka razy (aż do momentu wyraźnego jej zabrudze¬nia), natomiast trudno wyobrazić sobie wannę zablokowaną solanką na kilka dni. UWAGA! Innym dobrym rozwiązaniem problemu stosowania odpowiednich stężeń przy kuracjach solankowych są okłady i kompresy solne i błotne.

CIEKAWOSTKA:

Odpowiedni roztwór soli karnalitowej w kąpieli jest bardzo ważny także wtedy, gdy chcemy, aby w czasie kąpieli następowało uzupełnianie niedoboru magnezu w naszym organizmie. Czy wiecie Państwo, że organizm człowieka może uzupełniać niedobory magnezu przez skórę w czasie kąpieli? Być może wydaje się to trochę nie-prawdopodobne, ponieważ przywykliśmy do poglądu, że wszystkie potrzebne mikro i makroelementy dostarczamy organizmowi drogą pokarmową. Tymczasem w świetle badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Birmingham w Anglii przez dr Waringa oka-zuje się, że organizm człowieka potrafi bar dzo szybko uzupełnić ewentualne nie-dobory magnezu przez skórę, właśnie w trakcie kąpieli. Inaczej jest w przypadku kąpieli mających na celu wspomaganie terapii. Warunkiem jest jednak odpowied-nie stężenie soli wynoszące MINIMUM 1% (ze względu na stężenie fizjologiczne soli w organizmie człowieka wynoszące 0,9%, w roztworach niższych niż roztwór fizjolo-giczny nie będzie zachodzić proces wymiany jonów magnezu przez skórę). Dodatkowym elementem, na który jeszcze raz zwracamy Państwa uwagę jest to, że skoro w trakcie kąpieli organizm człowieka może wchłaniać jony magnezu przez skórę, to może wchłaniać także inne substancje. NALEŻY WIĘC ZADBAĆ o to, aby kąpiele odbywały się TYLKO w solach najwyższej jakości, bez zanieczyszczeń chemicznych. Stosując nasze sole macie Państwo pełną gwarancję stosowania soli o 100% udokumentowanym pochodzeniu oraz dokładnie przebadanym składzie chemicznym. Warto tu dodać, że badania składu soli z Morza Martwego byty przeprowadzone na Wydziale Farmacji warszawskiej Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytet Medyczny).

METODYKA KĄPIELI O CHARAKTERZE WSPOMAGAJĄCYM TERAPIE

Wyżej wspomnieliśmy już, że dla kąpieli o charakterze kosmetycz¬nym i odprężającym stężenie solanki nie ma aż tak istotnego znaczenia. Dobór stężenia zależy od naszych indywi¬dualnych upodobań i oczekiwań. Podobnie jest w z pytaniem - jak często przyjmować kąpiele? Jeśli są to kąpiele odprężające, to nie ma to większego znaczenia. Kąpiel przygotowujemy wtedy, gdy mamy na to ochotę. Inaczej jest w przypadku kąpieli mających na celu wspomaganie terapii. Tu obowiązują pewne reguły, o których niżej. Po pierwsze - metodyka kąpieli solankowych o charakterze wspomagającym terapie polega na tzw. kąpielach w serii, to jest kąpielach o wzrastającym zasoleniu i czasie trwania. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie kąpieli w solance o słabszym stężeniu i w krótszym czasie niż docelowo, przyjmując początkowo kąpiele 2-3 razy w tygodniu, następnie zwiększając stężenie soli i zwiększając częstotliwość kąpieli do 4-5 tygodniowo. Kąpiele o charakterze wspomagającym terapie trwają nie krócej niż 4-5 tygodni. Podobny czas przebywania nad Morzem Martwym jest rekomendowany przebywającym tam kuracjuszom. W innym przypadku efekty stosowania kąpieli mogą być niezadowalające (więcej na ten temat znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej w prezentowanych badaniach naukowych). Wraz ze zwiększaniem zasolenia wody oraz czasu przebywania w solance należy także wydłużać czas odpoczynku po kąpieli. Kąpiele najlepiej jest przyjmować wieczorem, przed udaniem się na spoczynek. Po kąpieli nie należy myć ciała wodą z mydłem. O ile stężenie soli było wysokie - ciało można lekko spłukać letnią wodą oraz przesuszyć ręcznikiem, ale nie wycierać. Dobrze jest pozwolić cząsteczkom soli „penetrować" skórę podczas odpoczynku.

OPTYMALNY CZAS KĄPIELI

Czas trwania kąpieli „docelowej" wynosi zwykle około 20 minut, jednakże z uwagi na to, o czym była mowa wyżej, pierwsze kąpiele powinny trwać o połowę krócej. Pierwsze kąpiele to też dobry czas, aby zaobserwować działanie soli na naszą skórę, a w przypadku objawów alergicznych (opuchlizna, mocne zaczerwienienie i pieczenie) nie należy ich kontynuować. UWAGA! Zaczerwienienie i lekkie szczypanie są objawami występującymi w sposób naturalny, szczególnie w przypadku stosowania silniejszych stężeń soli. Mówiąc o reakcjach alergic¬znych trzeba je rozumieć jako bardzo silne zaczerwienienie występujące wraz z np. silnym swędzeniem i / lub opuchlizną. W związku z tym, że skóra naszych stóp jest o wiele mniej wrażliwa od skóry pozostałych części naszego ciała, w przy¬padku kąpieli stóp można bez większego ryzyka odstąpić od rekomendowanych wyżej zasad i stosować kąpiele 15-20 minutowe już od pierwszego zabiegu. W kąpielach stóp o charakterze profilaktyczno- przeciwgrzybicznym oraz ukie-runkowanym na pozbycie się nadmiernej potliwości stóp i przykrego zapachu - rekomendujemy dodanie do solanki kilku kropli wysokiej klasy olejku z drzewa herbacianego. Stosując zabiegi solankowe u dzieci należy skrócić czas trwania kąpieli średnio o połowę.

OPTYMALNA TEMPERATURA KĄPIELI

Właściwy dobór temperatury kąpieli jest ważny przede wszystkim wtedy, gdy kąpiel dotyczy całego ciała. Dla uzyskania optymalnych efektów w przypadku kąpieli całego ciała, w solance powinniśmy pozostać około 20 minut. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby kąpiel nie była ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna.
zbyt gorąca kąpiel całego ciała może być nie tylko nieprzyjemna, ale i niebezpieczna dla organizmu człowieka. Po pierwsze gorąca kąpiel może być zagrożeniem dla serca - może powodować zaburzenia jego pracy oraz złe samopoczucie. Po drugie zbyt gorąca kąpiel jest niebez¬pieczna dla osób z nadciśnieniem. Jeśli nawet decydujemy się na gorącą kąpiel, to powinna ona być krótkotrwała - najwyżej kilkuminutowa. Gorącą kąpiel solankową można zalecić raczej tylko w jednym przypadku - osobom zdrowym, po większym wysiłku fizycznym. Taka kąpiel może skutecznie przyczynić się do likwidacji napięcia mięśni, podziałać na mięśnie rozgrzewająco, tym samym może przyczynić się do złagodzenia bólu mięśni. zbyt zimna kąpiel całego ciała - podobnie jak zbyt gorąca - także nie jest wskazana i jeśli ktoś się na taką zdecyduje, to czas przebywania w wodzie również nie powinien przekroczyć kilku minut. W przeciwnym wypadku narażamy się na wyziębienie organizmu i idące za tym skutki (np. przeziębienie). Należy dodać, że w przypadku kąpieli zimnej następuje zwężenie porów skóry i wymiana jonów magnezu poprzez skórę będzie znacznie utrudniona. Zalecana temperatura kąpieli solankowych dla całego ciała to 35-40 °C Ten przedział temperatur jest zbliżony do temperatury ciała człowieka, nie grozi więc nam ani przegrzanie, ani wyziębienie organizmu. W takiej temperaturze możemy pozostać w solance przez zalecany czas, a więc ok. 20 minut. Nieco inaczej rzecz wygląda, jeśli kąpiel ma dotyczyć tylko wybranych partii ciała (kąpiel częściowa), np. stóp lub dłoni. W takim przypadku gorąca kąpiel o temperaturze ok. 50 °C, przygotowana np. w kilkulitro- wej miseczce lub małej wanience, jest jak najbardziej wskazana. Kąpiel stóp w gorącej solance spowoduje szybsze „otwarcie" się porów skóry i lepsze efekty penetracji skóry przez mikro i makroelementy. Zabiegi związane z wykorzystaniem gorącej kąpieli solankowej rekomendowane są w przypadku nadmiernej potliwości stóp i związanego z tym powstawania przykrego zapachu, a także wspomagająco w terapiach grzybicy i łuszczycy stóp. W każdym z przypadków rekomendujemy dodanie do kąpieli kilku kropli wysokiej klasy olejku z drzewa herbacianego.

2. KOMPRESY SOLNE

Kompresy solne przygotowywane na bazie soli karnalitowej, mają bardzo szerokie zastosowanie i są - można rzec - jedną z najbardziej uniwersalnych metod stosowania soli z Morza Martwego, szczególnie w zakresie kosmetyki ukierunkowanej na wspomaganie terapii. W poprzednim rozdziale omówiliśmy zagadnienia związane z przygotowaniem i korzystaniem z kąpieli solnych. Niewątpliwym plusem kąpieli solankowych jest przyjemna atmosfera towarzysząca kąpieli, relaks i odprężenie oraz działanie solanki na całe ciało. W kąpielach całego ciała - oprócz dobroczynnych efektów kosmetycznych związanych z pozbywaniem się różnego rodzaju przypadłości skórnych (np. trądzików) - kąpiel może mieć także znaczenie profilaktyczne dla pozostałych części ciała. Są to wartości nie do przecenienia.

Patrząc jednak z perspektywy osoby, która mogłaby stosować sole i solankę z Morza Martwego tylko miejscowo (np. wypryski skórne, trądzik, miejscowa łuszczyca itp. - problemy dotyczące tylko niektórych partii ciała) - kompresy solne posiadają kilka znaczących przewag nad kąpielami. Przede wszystkim kompresy są o wiele ekonomiczniejsze w użyciu niż kąpiele. Jak już wiemy - pożądane działanie solanki z Morza Martwego obserwujemy wtedy, gdy sól występuje w roztworze w odpowiednim stężeniu, a stężenie to określa się na poziomie 1%-6%. I tak - przygotowanie roztworu 3% w 1 litrze wody dla potrzeb przygotowania kompresu solnego pochłonie zaledwie 50 g soli, zaś otrzymanie tak-iego samego roztworu w wannie wiąże się już z użyciem kilku kilogramów soli. Jest więc rzeczą oczywistą, że na problemy skórne, które dotyczą tylko wybranych fragmentów ciała będziemy rekomendować kompresy solne stosowane miejscowo. Przygotowanie kompresu jest bardzo proste. Wystarczy przygotować miseczkę z wodą mineralną o temp. około 50 °C (aby sól dobrze się rozpuściła), wsypać odpowiednią ilość soli karnalitowej tak, aby uzyskać pożądane stężenie soli od 1% do 6%). W zależności od tego, czy naszą intencją jest przygotowanie kompresu ciepłego, czy zimnego - z solanki można skorzystać od razu (kompres ciepły) lub poczekać, aż roztwór wystygnie (kompres zimny).

W tak przygotowanym roztworze solnym należy zamoczyć czystą szmatkę bawełnianą i nałożyć ją na określoną część ciała. Do nakładania kompresów doskonale nadaje się też bandaż elastyczny, który należy zmoczyć w solance i owinąć nim problematyczne miejsca. Bandaż należy nakładać tak, aby się nie zsuwał, z drugiej jednak strony nie powinien być zbyt mocno zaciśnięty. Czas nałożenie kompresu - do 40 minut. W czasie przesychania należy go zwilżać pozostałą solanką, aby kompres pozostawał wilgotny. Kompresy zimne mogą charak-teryzować się działaniem przeciw-zapalnym, przeciwbólowym, zmniej-szającym obrzęki i przekrwienie tkanek, w związku z tym mogą być rekomendowane przy tych schorzeniach jako kuracje uzupełniające. Są też zalecane po silnych stłuczeniach i kontuzjach sportowych (urazy ortopedyczne). W niektórych przypadkach (stłuczenia i urazy występujące wraz z opuchlizną) solankę przygotowaną do okładu zimnego można dodat¬kowo schło-dzić w lodówce do temperatury kilku stopni. Do tego typu okładów warto polecić użycie olejku mięty pieprzowej (wystarczą 2-3 krople), która może wspomóc redukcję bólu i opuchlizny. Przeciętny czas nałożenia kompresu to 30-40 minut. Gdy bandaż (l ub szmatka) przesychają - można je zwilżyć dodatkową dozą solanki. Przeciętnie stosuje się od 1 do 3 nałożeń kompresu dziennie, w zależności od przypadłości. W kompresach gorących szmatka lub bandaż moczone są w solance

0 temp. ok. 50 °C i nakładane na wybraną część ciała. Aby kompres nie schłodził się i nie przeschnął zbyt szybko, tkaninę nasączoną solanką można dodatkowo przykryć lub obwiązać suchą tkaniną. Ciepłe i gorące kompresy mogą ułatwiać wchłanianie wysięków, działać rozluźniająco na mięśnie gładkie oraz przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Można je stosować wspomagająco w terapiach łuszczycy, egzemie, atopowym zapaleniu skóry, bólach mięśni (fibromylagii). Zawsze należy pamiętać o rekomendowanym czasie zabiegów, który określany jest na 4-6 tygodni, zaś kompresy powinny być stosowane nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu. Ciepłe okłady solne działają też rozgrzewająco i mogą działać uspokajająco.

3. KOSMETYCZNE ROZTWORY SOLNE

Na bazie soli z Morza Martwego można przygotowywać roztwory solankowe do pielęgnacji problematycznych odcinków skóry. Roztwory takie stosuje się do przemywania problematycznych odcinków skóry i reko¬mendowane są dla wszystkich opisanych już wyżej problemów skórnych. Roztwory solne mają bardzo praktyczne zastosowanie w kosmetyce pielęgnacyjnej. Otóż roztwory solne przygotowane na bazie soli z Morza Martwego MERACTIV sprawdzają się wyśmienicie jako środek do codziennej pielęgnacji skóry tłustej, tłustej z problemami (trądzik, wypryski) oraz mieszanej. Dotyczy to zarówno pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy, jak i innych odcinków ciała.

Stosowanie roztworów solankowych z Morza Martwego może powodować istotne ściągnięcie porów skóry, a przez to zmniejszenie wydzielania się łoju i likwidację lub istotne ograniczenie pojawiania się nowych krost, wyprysków skórnych i trądzików. Jak wiadomo zatkane lub przytkane pory skóry mogą być bezpośrednią przyczyną pojawiania się trądzików, krost i wyprysków. Roztwory solne z Morza Martwego nie dość, że mogą wyraźnie zwęzić pory skóry, to działają także na skórę oczyszczająco i lekko dezynfekująco. Efekty stosowania roztworów solnych z Morza Martwegosą często zadziwiająco spektakularne. Średni czas stosowania tego typu zabiegów do uzyskania pierwszych widoc¬znych efektów to ok. 2-3 tygodnie, choć w trudniejszych przypadkach trzeba poświęcić nawet 4 tygodnie i więcej. Do pielęgnacji skóry twarzy optymalny jest roztwór 1-2%. Roztwór przygo¬towuje się poprzez wsypanie odpowiedniej ilości soli (lub wlanie wody z Morza Martwego) do naczynka i rozcieńczenie jej z wodą mineralną (patrz „Kąpiele solankowe"-„Jak obliczyć stężenie procentowe"). Takim roztworem należy przemyć skórę twarzy, wraz z czołem, przy użyciu wacika kosmetycznego. Po zabiegu należy chwilę odczekać do momentu odczucia na twarzy efektu ściągnięcia skóry. Jeśli efekt ściągnięcia skory nie wystąpił, to być może przygotowany i zastosowany roztwór był zbyt słaby.

Następnie należy nałożyć krem do twarzy, odpowiedni do cery. Rekomendujemy, aby był to krem zawierający minerały z Morza Martwego, przy czym należy pamiętać, że może to być używany do tej pory krem do twarzy, ale powinien zostać wzbogacony minerałami z Morza Martwego Przy wykonywaniu zabiegu należy uważać, aby roztwór solankowy nie podrażnił oczu. Jeśli w jakiś sposób roztwór dostanie się jednak do oczu - może wywołać silne piecze nie. W takim przypadku należy przemyć oczy dużą ilością czystej wody, a w szczególnych przypadkach za-sięgnąć porady lekarza. Do pielęgnacji innych odcinków skóry można użyć silniejszych roztworów, 2-3%. Sposób przy-gotowanie roztworu - jak już opisano wyżej. Roztwór można stosować do przemywania problematycznych odcinków skóry. Po zauważeniu efektu ściągnięcia skóry należy nałożyć odpowiedni balsam nawilżający, najlepiej zawierający minerały z Morza Martwego .

NIE WSKAZANE JEST STOSOWANIE KĄPIELI SOLANKOWYCH W PRZYPADKU:

choroby w okresie zaostrzenia i stanie ostrym
choroby naczyń wieńcowych nadczynności tarczycy świeżo przebytego zawału mięśnia sercowego niewydolności krążenia czynnej gruźlicy ciąży
świeżych stanóq pooperacyjnych owrzodzenia żylakowatego krwawienia i skłonności do krwawień niewydolności sercowo- naczyniowej
nadciśnienia 3-go stopnia nowotworów

BŁOTO Z MORZA MARTWEGO naturalnie mokre

Nazwa wg międzynarodowych standardów INCI: Maris Limus

Specjalna rekomendacja dla tego produktu: maseczki i okłady błotne wygładzające cerę, okłady błotne na całe ciało wspomagające likwidację trądzików i problemów skórnych, przywracające skórze doskonałą kondycję i wspaniały wygląd, maseczki błotne na włosy i skórę głowy o działaniu przeciw przetłuszczającym i przeciwłupieżowym

GŁÓWNE ZASTOSOWANIA:

Kosmetyka pielęgnacyjna (maseczki i okłady błotne) zabiegi antycellulitowe (okłady błotne ciepłe) Pielęgnacja skóry przetłuszczającej się (maseczki i okłady błotne) Łuszczyca (okłady błotne ciepłe i zimne) Atopowe zapalenie skóry (okłady błotne ciepłe i zimne) Reumatyzm (okłady błotne ciepłe i gorące) Fibromylagia / bóle mięśni (okłady błotne ciepłe i gorące)

 • Uporczywy trądzik i wypryski (okłady błotne ciepłe i zimne)
 • Rehabilitacja pourazowa (okłady błotne zimne)
 • Grzybice (okłady błotne ciepłe i zimne)
 • Łupież (maseczki na włosy i skórę głowy)

JAK STOSOWAĆ?

Błoto z Morza Martwego stosuje się w kosmetyce profesjonalnej, kosmetyce codziennej i działaniach wspomagających terapie w formie:

 • Okładów i maseczek błotnych zimnych
 • Okładów i maseczek ciepłych i gorących

Błoto można stosować w formie maseczek na twarz jak i okładów błotnych na wybrane części ciała. Celem przygotowania maseczki lub okładu błotnego trzeba przede wszystkim zadbać o dokładne wymieszanie błota do uzyskania jednolitej masy. W naturalnym błocie z Morza Martwego zachodzi zjawisko rozdzielania się

OPIS PRODUKTU

glinki i wody, dlatego tak ważne jest właściwe wymieszanie błota przed użyciem. Istnieją środki chemiczne, które zapobiegają rozwarstwianiu się błota, jednakże nie są one stosowane w naszych produktach Po wymieszaniu błota maseczka lub okład błotny są gotowe do nałożenia. Błoto nakłada się na skórę cienką warstwą, ale jednocześnie na tyle grubą, aby skórę dokładnie pokryć.

UWAGA - błota nie należy nakładać na otwarte rany i skaleczenia! Przygotowanie ciepłej maseczki błotnej lub ciepłego okładu wiąże się z koniecznością podgrzania błota w ciepłe] (lub gorące]) wodzie. Do tego celu najleplej jest Czarne błoto kosmetyczne z Morza Martwego jest naturalnym szlamem morskim pozyskiwanym z dna i brzegu Morza Martwego. Mało kto wie, że dziś, tak jak za czasów Kleopatry, w Jordanii błoto nadal wydobywane jest ręcznie. Jest to proces wymagający dużej staranności i ostrożności. Niewłaściwe wydobywanie błota np. przy pomocy maszyn, może prowadzić do "zagarnięcia" przy okazji zanieczyszczeń w postaci kamieni, piasku lub zanieczyszczeń organicznych. Dbając o najwyższą jakość błota wydobywa się je ręcznie sprawdzając uważnie każdą wydobytąjego porcję. Błoto z Morza Martwego jest mieszanką minerałów występujących w wodzie Morza Martwego i składników organicznych występujących wzdłuż linii brzegowej. Połączenie obu tych elementów powoduje powstanie niepowtarzalnego środka kosmetycznego jakim jest legendarne już błoto z Morza Martwego. Błoto posiada konsystencję mokrej, gęstej glinki, zapachem zaś przypomina muł rzeczny.

Wielu producentów kosmetyków z Morza Martwego dla zniwelowania tego specyficznego zapachu dodaje do błota różnego rodzaju środki aromatyzujące, w tym najczęściej syntetyczne. Niestety, substancje chemiczne zawarte w kosmetykach mogą prowadzić do podrażnień i alergii skórnych, a więc mogą całkowicie użyć czystego woreczka foliowego, do którego należy włożyć błoto, szczelnie je zamknąć i podgrzać. Sugerujemy, aby pierwsze zabiegi z użyciem błota potraktować jako zabiegi sprawdzające zachowanie się naszej skóry. Jeśli docelowy czas nałożenia błota wynosi około 15 minut, to początkowy zabieg powinien trwać ok. 2-4 minuty. Pieczenie i zaczerwienienie są reakcją normalną (pobudzenie mikrokrążenia, działanie soli). Z błota nie należy jednak korzystać w przypadku, gdyby pojawiło się bardzo silne pieczenie, bardzo silne zaczerwienienie, szczególnie występujące wraz z opuchlizną. Zniweczyć efekt, dla którego wybraliśmy błoto (polepszenie kondycji skóry). Sugerujemy więc, aby błoto z Morza Martwego używać tylko w jego pierwotnej, naturalnej formie, bez zbędnych dodatków. Błoto można stosować w formie maseczek i okładów na całe ciało. Jest nadzwyczaj skuteczne w walce z problemem przetłuszczającej się skóry, niezastąpione w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej oraz nieocenione w zwalczaniu trądziku i wykwitów skórnych wywołanych łojem zatykającym pory skóry. Błoto z Morza Martwego, podobnie zresztą jak sól i woda z Morza Martwego, ma dobroczynny wpływ na pory skóry - odtyka je, ściąga, dezynfekuje, pielęgnuje, oczyszcza, co może owocować zmniejszeniem wydzielania się łoju i zmniejszeniem ryzyka pojawienia się zmian trądzikowych. Po zastosowaniu maseczki lub okładu z błota z Morza Martwego skóra staje się gładka i delikatna w dotyku. Błoto, ale także sole i wodę z Morza Martwego, stosuje się powszechnie we wspomaganiu terapii łuszczycy, atopowe- go zapalenia skóry, egzemie, grzybicach i problemach reumatycznych. W drogich i eleganckich ośrodkach SPA na całym świecie błoto z Morza Martwego stosuje się w zabiegach wyszczuplających i antycellulitowych (poprawia krążenie, może przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej).

Są to rzadkie przypadki, ale jeśli się pojawią - należy zrezygnować z dalszego stosowania błota. Po zabiegu błoto powinno zostać zmyte ciepłą wodą tuż przed jego całkowitym zaschnięciem (na etapie "podsychania"). Nie należy myć skóry mydłem i innymi środkami. Należy uważać, aby błoto nie dostało się do oczu! Może bowiem wywołać silne podrażnienie oczu, w takim przypadku oczy należy przemyć dużą ilością czystej wody, a jeśli podrażnienie będzie się utrzymywać - należy skonsultować problem z lekarzem.

BŁOTO Z MORZA MARTWEGO suszone na słońcu, drobno mielone

Nazwa wg międzynarodowych standardów I NCI: Maris Limus Extract

Specjalna rekomendacja dla tego produktu: maseczki i okłady błotne wygładzające cerę, likwidujące trądziki i problemy skórne, przywracające skórze doskonałą kondycję i wspaniały wygląd, maseczki błotne na włosy i skórę głowy o działaniu przeciw przetłuszczającym i przeciwłupieżowym

GŁÓWNE ZASTOSOWANIA:

Kosmetyka pielęgnacyjna (maseczki i okłady błotne) Zabiegi antycellulitowe (okłady błotne ciepłe) Pielęgnacja skóry przetłuszczającej się (maseczki i okłady błotne) Łuszczyca (okłady błotne ciepłe i zimne) Atopowe zapalenie skóry (okłady błotne ciepłe i zimne) Reumatyzm (okłady błotne ciepłe i gorące) Fibromylagia / bóle mięśni (okłady błotne ciepłe i gorące) Uporczywy trądzik i wypryski (okłady błotne ciepłe i zimne) Rehabilitacja pourazowa (okłady błotne zimne) Grzybice (okłady błotne ciepłe i zimne) Łupież (maseczki na włosy i skórę głowy)

OPIS PRODUKTU

Błoto suszone jest nowością na rynku, ale ze względu na łatwość przechowywania oraz wygodę stosowania zdążyło już sobie zaskarbić sympatię wielu klientów. Błoto suszone powstaje z czarnego błota kosmetycznego pozyskiwanego w tradycyjny sposób (ręcznie) z brzegu Morza Martwego. Wydobyte czarne, mokre błoto jest rozkładane na słońcu, na specjalnie do tego celu przygotowanej platformie i poddane działaniu promieni słonecznych. W depresji, w której zlokalizowane jest Morze Martwe, opady deszczu są rzadkością, w większości dni w roku świeci na tym obszarze słońce. W takich warunkach mokre błoto wysycha bardzo szybko, po czym poddane jest procesowi mielenia i sterylizacji promieniami UV. W takiej postaci, bez żadnych dodatków chemicznych (wypełniacze, polepszacze konsystencji, konserwanty itp.) trafia do naszych Klientów. Bardzo interesującą rzeczą jest fakt, że wydobyte bezpośrednio z Morza Martwego błoto posiada czarny, smolisty kolor, zaś po wyeksponowaniu go na słońce zmienia swój kolor na kawowo-brązowy. Suszone błoto pomimo zmiany barwy na słońcu na nieco jaśniejszą, zachowuje wszystkie swoje właściwości, takie same jak mokre, czarne błoto bezpośrednio po wydobyciu z Morza Martwego. Często spotykamy się jednak z opinią, że jest łatwiejsze i ekonomiczniejsze w użyciu od błota mokrego.

Błoto można stosować w formie maseczek i okładów na całe ciało. Jest nadzwyczaj skuteczne w walce z problemem przetłuszczającej się skóry, niezastąpione w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej oraz nieocenione w zwalczaniu trądziku i wykwitów skórnych wywołanych łojem zatykającym pory skóry. Błoto z Morza Martwego, podobnie zresztą jak sól i woda z Morza Martwego, ma dobroczynny wpływ na pory skóry - odtyka je, ściąga, dezynfekuje, pielęgnuje, głęboko oczyszcza, co może owocować zmniejszeniem wydzielania się łoju i zmniejszeniem ryzyka pojawienia się zmian trądzikowych. Po zastosowaniu maseczki lub okładu z błota z Morza Martwego skóra staje się gładka i delikatna w dotyku. Błoto, ale także sole i wodę z Morza Martwego, stosuje się powszechnie we wspomaganiu terapii łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, egzemie, grzybicach i problemach reumatycznych. W drogich i eleganckich ośrodkach SPA na całym świecie błoto z Morza Martwego stosuje się w zabiegach wyszczuplających i antycellulitowych (poprawia krążenie, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej).

JAK STOSOWAĆ?

Błoto z Morza Martwego stosuje się w kosmetyce profesjonalnej, kosmetyce codziennej i działaniach wspomagających terapie w formie.

 • Okładów i maseczek błotnych zimnych
 • Okładów i maseczek ciepłych i gorących

Błoto można stosować w formie maseczek na twarz jak i okładów błotnych na wybrane części ciała lub całe ciało. Przygotowanie maseczek i okładów z suszonego błota z Morza Martwego jest czynnością bardzo prostą. Wystarczy dobrać odpowiednią ilość błota w proszku do planowanego zabiegu, a następnie dodać do niego niewielką ilość wody (zwykle na 7 porcji suszonego błota - 1 porcja wody, ważne, żeby otrzymać gęstą masę błotną). Należy unikać rozrabiania błota zwykłą wodą z kranu. Najlepiej użyć do tego celu wody mineralnej, w ostateczności zwykłej wody prze-gotowanej. Błoto w formie gęstej papki nanosi się na skórę. Sugerujemy, aby pierwsze zabiegi potraktować jako zabiegi sprawdzające w jaki sposób zachowa się nasza skóra. Jeśli docelowy czas nałożenia błota wynosi około 15 minut (należy wypracować własną formułę, ponieważ różne typy skóry różnie reagują), to zabieg sprawdzający powinien trwać ok. 2-4 minuty. Pieczenie i zaczerwienienie są reakcją normalną (pobudzenie mikrokrążenia, działanie soli). Z błota nie należy jednak korzystać w przypadku, gdyby pojawiło się bardzo silne pieczenie, bardzo silne zaczerwienienie, szczególnie występujące wraz z opuchlizną. Są to rzadkie przypadki, ale jeśli się pojawią - należy zrezygnować z dalszego stosowania błota. Błoto powinno zostać zmyte ciepłą wodą, tuż przed jego całkowitym zaschnięciem (na etapie "podsychania"). Po zabiegu nie należy myć skóry mydłem i innymi środkami. Należy uważać, aby błoto nie dostało się do oczu! Może wywołać bowiem silne podrażnienie oczu.